Milano Barstool | Frame SKU
The Milano Barstool embodies clean lines and thoughtful angles with its angled frame and striated rope design. Its rust free aluminum frame is expertly hand wrapped with premium all-weather olefin rope in a charcoal-grey, and is finished with a slate tapered leg.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant, colorfast outdoor rope | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Echo Ash | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L26″ x D26″ x H42″ |
| Weight | 25 lbs. |
| Arm Height | 37 in. |
| Seat Height | 32.5 in. |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Milano Ottoman
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 23 × 11 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Milano Sofa
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 91.5 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Dining Chair in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24.5 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Sofa | Frame SKU
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Milano Daybed
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67.5 × 67.75 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Milano Barstool
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.75 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair | Frame SKU
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
FRAME ONLY for Milano Chaise
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 × 12 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Coffee Table
Milano Daybed | Frame SKU
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Hanging Chair in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44.75 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Ottoman in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 23 × 11 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Milano |
| Features | Fabric |
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Naples Square 36″ Dining Table
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Dana Wing Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Naples Stackable Sling Dining Chair
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Coronado Barstool | Frame SKU
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.