Monterey Club Swivel Chair | Frame SKU
The Monterey Motion Club Chair incorporates organic lines with a stately frame, featuring a curled arm and cross back detail with seamless swivel and rocking motion. Monterey is constructed in long-lasting aluminum, with an Espresso powder coat and Old World Copper Rub, for a beautiful look and finish that will stand the test of time with minimal maintenance.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame in Old World Copper finish | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Linen Stone with self-welt | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L30″ x D34″ x H39″ |
| Weight | 51 lbs. |
| Arm Height | 24.5 in. |
| Seat Height | 19 in. |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Monterey Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 29.53 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Armless Club Chair | Frame SKU
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Barstool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 23.43 × 50 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Sectional | Frame SKU
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Armless Club Chair | Custom kit
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Dining Chair in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.43 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Ottoman | Stocked kit
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Dining Chair
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.43 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Double Chaise | Frame SKU
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey dining Swivel Rocker | Frame SKU
Monterey End Table
Monterey Club Chair in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 29.53 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Swivel Chair
Calypso Outdoor Swivel Chair
Aventura Outdoor Swivel Chair
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Beachcroft Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.13 × 34 × 35.38 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Origami Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.