Provence Club Chair | Frame SKU
Constructed in expertly crafted wrought iron, the Provence Club Chair displays a woven back to emulate basket weave, and subtly brushed Century Pewter antique finish. Gently bowed arms and generous seat are scaled for absolute comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Wrought Iron frame with 5 step finish process | Yes |
|---|---|
| Powder-coated with Century Pewter hand brushed finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L28″ x D36″ x H36″ |
| Weight | 35 lbs. |
| Seat Height | 19 in. |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Provence Loveseat
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 51.77 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Provence Sofa
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 76.14 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence Club Rocker in Canvas Flax w/ Self Welt
Provence Barstool in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 20.47 × 44 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Provence Ottoman
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 25.98 × 19 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence Bench | Frame SKU
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 29 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 27.76 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Provence Bench
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 72.13 × 29 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence Chaise Lounge in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 26 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence Dining Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 23.62 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence 84″ Dining Table
Provence Barstool | Frame SKU
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 44 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tanah Outdoor Swivel Chair
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Savaii Outdoor Swivel Chair
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Beachcroft Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.13 × 34 × 35.38 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.