Natural Teak 56″ Round Dining Table
New for 2025, Sunset West’s Natural Teak Round Dining Table is constructed of 100% solid teak wood. These excellently engineered pieces feature a slatted top and sled base design for a contemporary feel.
Product Details
| Solid Teak wood frame | Yes |
|---|---|
| Some Assembly Required | Yes |
| Seats 4-6 comfortably | Yes |
| Dimensions | 56″ Round x H28″ |
| Weight | 112.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 56 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teak |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Natural Teak 96″ Dining Table
Natural Teak End Table
Natural Teak Coffee Table
Madrone Indoor-outdoor Dining Table, Golden Dark Bronze
Provence 84″ Dining Table
Naples Square 36″ Dining Table
Laguna 48″ Square Table
Monterey 48″ Dining Table
Trouville Outdoor Dining Table
Del Mar Outdoor Dining Table
Trouville Outdoor Dining Table
Naples Rectangular 36 x 64 Dining Table
Madrone Indoor-outdoor Dining Table, Warm White 2 Cartons
Aria Plains Outdoor Dining Table
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 29.38 × 42 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shape | Square |
| Series Features | Brown Eucalyptus wood set. Cushioned dining set with comfortable polypropylene rope back design. Nuvella fabric. 42″ square dining table with umbrella hole. Assembly required. Express ship. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.