Provence Loveseat in Canvas Flax w/ Self Welt
Constructed in expertly crafted wrought iron, the Provence Loveseat displays a woven back to emulate basket weave, and subtly brushed Century Pewter antique finish. Gently bowed arms and generous seat are scaled for absolute comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Wrought Iron frame with 5 step finish process | Yes |
|---|---|
| Powder-coated with Century Pewter hand brushed finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L52″ x D36″ x H36″ |
| Weight | 63 lbs. |
| Seat Height | 19 in. |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 51.77 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Provence Chaise Lounge in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 26 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence Club Rocker in Canvas Flax w/ Self Welt
Provence Sofa | Frame SKU
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Provence Loveseat
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 51.77 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence Chaise | Frame SKU
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 26 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Provence Rocker
Provence Bench | Frame SKU
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 29 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence Sofa in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 76.14 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence Ottoman | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 19 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence Pub Table
CUSTOM KIT for Provence Ottoman
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 25.98 × 19 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Provence End Table
Redondo Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Coastline Bay Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 71 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Series Features | Brown resin wicker woven on an aluminum frame. High performance Nuvella fabric. Stainless steel hardware. Two throw pillows included with loveseat, four throw pillows included with sofa. |
| Brand | Ashley Furniture |
Clare View Loveseat with Cushion
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 32 × 55.5 in |
| Color | Beige, Brown, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Collection features durable eucalyptus wood with an antiqued teak color paint finish. The finish is done in 5 steps: stain, sealer, glaze and 2 top-coats of paint. All with high performance Nuvella fabric. Rectangular dining table is 81″ x 42″. For the bar table set, the 42″ x 42″ table can be used to make both 3-piece and 5-piece sets. Assembly required on all skus. P801-854 has 4 throw pillows included; P801-877 has 2 throw pillows included. |
| Brand | Ashley Furniture |
Redondo Outdoor Loveseats
Elite Park Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 38 × 55.5 in |
| Color | Gray, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Resin |
| Series Features | Resin wicker on gray aluminum frames. High performance Nuvella fabric. P518-835 has two throw pillows. Assembly required. Cushioned aluminum dining set. Hand woven gray resin on a powder coated aluminum frame with hand applied finish. Gray Nuvella high performance fabric. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
CUSTOM KIT for Laguna Loveseat
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 5.63 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Loveseat | Frame SKU
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Monterey Loveseat | Frame SKU
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Redondo Curved Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.33 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Laguna Loveseat in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 56.22 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Emmeline Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 35 × 53.5 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | Mega Tuff HDPE brown “wood look” frames. High performance Nuvella beige fabric. It won’t rust, chip or peel. Stainless steel hardware. Assembly required. P420-835, -838 have two throw pillows. |
| Brand | Ashley Furniture |
La Jolla Loveseat | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.