Monterey Outdoor Corner Chair
With a refined modern look and a nod to the California lifestyle, the Monterey corner chair features graceful curves, flanged edges and gently contoured aluminum legs. It can stand alone or serve as part of the Monterey outdoor sectional. Fully upholstered in all-weather fabric, it brings casual elegance to the contemporary outdoor living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | () Fiber, Knife-edge weltless with flange |
|---|---|
| Com | 9.8 |
| Cubes | 33.94 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C4832O |
| Furniturecoverinlightgrey | C4832BO |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Monterey Outdoor Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 42 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Monterey Outdoor Corner Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Corner Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Fiber back knife-edge pillow with flange | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| May be used as a standalone item | Yes |
| Brushed aluminum legs in clear powder-coat finish | Yes |
| Companion Skus | O4830, O4837, O4838, O4841 and O4842 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Dm9aZENk–/d5vf3iyyv3k1apkkc6zx.pdf |
| Dimensions | 42 × 42 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Neptune Outdoor Side Table
Avila Outdoor Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Solana Outdoor Right Arm Loveseat Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Neptune Outdoor Accent Table
Avanni Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 41.5 × 31 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Caprera Outdoor Console Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Kai Outdoor Accent Table
Atlas Outdoor Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Bristol Outdoor Side Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tanah Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.5 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coquille Outdoor Accent Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coronado Curved Sectional | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Montecito Corner
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36.6 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Coronado Curved Sectional | Custom kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Montecito Sectional | Frame SKU
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for KIT for Montecito LAF Loveseat
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Sectional | Frame SKU
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Right Arm Facing Loveseat
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Havana Sectional | Frame SKU
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Coronado Sectional
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Left Arm Facing Loveseat
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Left Arm Facing Loveseat
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.