Kai Outdoor Accent Table
Characterized by exceptional luxury and sophisticated design, Bernhardt Exteriors offers a selection of elegant yet durable accent tables. Crafted from natural stonecast in a white finish, the Kai side table offers shape and movement with a coastal vibe. The rattan texture forms an undulating pattern reminiscent of rolling waves. A protective top coat ensures all-weather performance.
Product Details
| Cubes | 3.73 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Furniturecoveringraphite | C1157O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1157BO |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 14.56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Kai Outdoor Accent Table |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 36.0 |
| Total Shipping Weight | 36.0 |
| Website Material | Stonecast |
| Natural stonecast with polyurethane protective top coat in white finish with rattan texture | Yes |
| Glides | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Qty On Hand | 58 |
| Dimensions | 14.38 × 14.56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Carmel Outdoor Counter Stool
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 41.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Swivel Chair Cover
Savaii Outdoor Swivel Chair Cover
Santa Monica Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Outdoor Throw Pillow (26″ x 26″)
| Dimensions | 26 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Atlas Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 25.19 × 23.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Ottoman
| Dimensions | 23.5 × 32.5 × 16.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor Edisto Cocktail Table
Danson Outdoor End Table
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 22.25 × 22.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shape | Round |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Provence Bistro Table
Provence Coffee Table
Monterey Coffee Table
Coastal Living Outdoor Geneva Round Cocktail Table
Beachcroft Outdoor End Table
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 22.25 × 22.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Square |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bari End Table
| Dimensions | 16 × 22 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Vegas End Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.