Monterey Outdoor Right Arm Loveseat
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and sophisticated design. With a refined modern look and a nod to the California lifestyle, the Monterey right arm loveseat features graceful curves, flanged edges and gently contoured aluminum legs. Fully upholstered in all-weather fabric, it brings casual elegance to the contemporary outdoor living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 62.5 in and 158.75 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge weltless with flange |
| Com | 14 |
| Cubes | 70.45 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C4841O and C48LPO |
| Furniturecoverinlightgrey | C4810BO and C48PBO |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Monterey Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 65.5 |
| Product Name Search | Monterey Outdoor Right Arm Loveseat |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 62.5 in and 158.75 cm |
| Shipping Weight | 120.0 |
| Total Shipping Weight | 120.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Brushed aluminum legs in clear powder-coat finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Fiber back knife-edge pillows with flange | Yes |
| May be used as a standalone item | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Recommended throw pillow sizes & quantities are (1) 23″x23″ & (1) 22″x22″ | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Companion Skus | O4830, O4832, O4837, O4838 and O4842 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Dm9aZENk–/d5vf3iyyv3k1apkkc6zx.pdf |
| Dimensions | 42 × 65.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capri Outdoor Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Laurel Outdoor Dining Table
Corfu Outdoor Side Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Outdoor Throw Pillow (22″ x 12″)
| Dimensions | 22 × 12 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Swivel Chair
Salinas Outdoor Swivel Chair
Rhodes Outdoor Side Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Perissa Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.25 × 19.5 × 36.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Graphite |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Antilles Outdoor Arm Chair
Antibes Outdoor Dining Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Naples Outdoor Chair
| Dimensions | 25.5 × 28 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Havana LAF Loveseat
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Corner
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36.6 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Coronado Sectional | Frame SKU
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Coronado RAF Loveseat
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Right Arm Facing Loveseat
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Corner
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36.6 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Montecito Sectional | Frame SKU
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Coronado Curved Sectional | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Sectional
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Montecito Sectional | Frame SKU
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Coronado Sectional | Frame SKU
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Right Arm Facing Loveseat
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.