STOCK KIT for Coronado RAF Loveseat
Sunset West’s Coronado Sectional embodies casual sophistication, with transitional lines wrapped in a beautiful resin wicker in Driftwood. Outstanding comfort is provided with plush, fast drying cushions and generous seating proportions.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Driftwood finish | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L106″ x D35″ x H35″ |
| Weight | 160 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Coronado Right Arm Facing Loveseat
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Ottoman in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 31 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Barstool in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.3 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Swivel Rocking Club Chair
CUSTOM KIT for Coronado Counterstool
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.3 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Curved Sectional | Custom kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Left Arm Facing Loveseat
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Sectional | Frame SKU
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Ottoman
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 31 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Mid Sofa | Frame SKU
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Adjustable Chaise | Stocked kit
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 31 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Armless Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Right Arm Chaise
| Dimensions | 64 × 35.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Solana Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 41 × 30 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Havana Sectional | Frame SKU
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Left Arm Cuddler
| Dimensions | 41.5 × 63 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 41.5 × 41.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 43.5 × 69 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Right Arm Loveseat
| Dimensions | 41.5 × 65.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Solana Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 41 × 41 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Right Arm Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Havana Sectional | Frame SKU
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 42 × 42 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.