Coronado Barstool in Canvas Flax w/ Self Welt
Sunset West’s Coronado Barstool embodies casual sophistication for a wonderfully versatile look. Transitional lines are wrapped in a beautiful resin wicker finish in Driftwood. Outstanding comfort is provided with plush, fast drying cushions and generous seating proportions.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Virgin HDPE Resin Wicker in Driftwood finish | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella Fabric in Canvas Flax | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency density cushions | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System technology | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L19″ x D18″ x H45″ |
| Weight | 20 lbs. |
| Seat Height | 30 in. |
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.3 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Coronado Club Chair | Frame SKU
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Counterstool
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.3 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Club Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.4 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Armless Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Mid Sofa | Frame SKU
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Counter Stool | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado End Table
CUSTOM KIT for Coronado Mid-Sofa
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 72 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Adjustable Chaise | Frame SKU
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 31 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Dining Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 26 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Sofa | Frame SKU
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Dining Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 26 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Milano Outdoor Sofas
Naples End Table
Laguna Resort King Daybed | Frame SKU
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Vegas Stackable Sling Dining Chair
Dana Wing Chair | Custom kit
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Rendondo Outdoor Sofas
Naples Pub Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.