Dana Wing Chair | Custom kit
The Dana Wing Chair is the perfect balance of intricate pattern combined with an organic, free flowing aluminum structure. The dramatic frame features a high back and rolled arm, expertly wrapped in premium all-weather olefin rope in natural Linen.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant, colorfast rope in Natural Linen | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Linen Canvas | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L37″ x D35″ x H43″ |
| Weight | 45 lbs. |
| Arm Height | 24.5 in. |
| Seat Height | 16 in. |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dana Rope Dining Chair in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Club Chair | Frame SKU
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Barstool | Stocked kit
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Rope Ottoman in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Dana Club Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.25 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Dining Chair
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Rope Sofa in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 77.75 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Rope Wing Chair in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36.75 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Dana Dining Chair
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Dana Sofa
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 77.75 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Ibiza Outdoor Chaise
Tanah Outdoor Swivel Chair
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Beachcroft Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.13 × 34 × 35.38 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Savaii Outdoor Swivel Chair
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Danson Swivel Lounge with Cushion (Set of 2)
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35.5 × 37.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Resin |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.