Dana Rope Hanging Club Chair in Linen Canvas w/ Self Welt
The Dana Hanging Chair is the perfect balance between intricate pattern combined with an organic, free flowing aluminum structure. The egg-shaped frame is expertly wrapped in premium all-weather olefin rope in natural Linen, and styled with 4 tufted cushions for maximum comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant, colorfast rope in Natural Linen | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Linen Canvas – 3 back pillows and 1 seat cushion included | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| White Powder Coated Steel Hanging Base and chain included | Yes |
| Hanging stand intended for Residential Use Only | Yes |
| Maximum weight capacity 300 pounds | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | With Stand L44″ x D46″ x H79″ |
| Dimensions | Egg Chair Only L39″ x D31″ x H46″ |
| Weight | 88 lbs. |
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44.75 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dana Hanging Club Chair | Frame SKU
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Barstool | Stocked kit
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Rope Dining Chair in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Rope Ottoman in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Dana Club Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.25 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Rope Wing Chair in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36.75 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Wing Chair | Custom kit
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Rope Sofa in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 77.75 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana End Table with Honed Carrara Marble Top
CUSTOM KIT for Dana Barstool
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 22 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Dana Ottoman
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Ibiza Outdoor Chaise
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Aventura Outdoor Swivel Chair
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Palermo Sling Club Chair
| Dimensions | 28.5 × 30 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Calypso Outdoor Swivel Chair
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.