Ibiza Outdoor Chaise
The Ibiza chaise showcases a sleekly modern adjustable teak frame that’s complemented with comfortable cushions. A unique panel on the back offers visual interest created with twisted abaca all-weather wicker. It’s an elevated chaise design that offers a fresh take on outdoor seating.
Product Details
| Back Pillow | () Fiber, Knife-edge without welt |
|---|---|
| Com | 5.7 |
| Cubes | 29.74 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak and WVF – Pebble |
| Frameonlysku | O1029F |
| Furniturecoveringraphite | C1029O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1029BO |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 12.76 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Chaise |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 52 in and 132.08 cm |
| Seat Height | 15 in and 38.1 cm |
| Seat Width | 30 in and 76.2 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Wood |
| Back insert is twisted abaca All-Weather Wicker in Pebble finish | Yes |
| Cushions are high-resiliency foam with fiber wrap | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Optional accent pillows available | Yes |
| Reclines 180 degrees | Yes |
| Teak frame in Weathered Teak finish | Yes |
| Exteriors grade wood & materials | Yes |
| Depth | 83.9 in (213.11 cm) |
| Height | 12.76 in (32.41 cm) |
| Qty On Hand | 117 |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Dimensions | 83.9 × 30 × 12.76 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Madura Outdoor Bench
| Dimensions | 22 × 66 × 15 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Smoked Truffle Outdoor |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Arctic Outdoor Accent Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Outdoor Throw Pillow (24″ x 24″)
| Dimensions | 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Malibu Outdoor Chaise Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Madura Outdoor Dining Table
Vero Outdoor Swivel Chair
Stillwater Outdoor Cocktail Table
Fresco Outdoor Cocktail Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Lomani Outdoor Sofa
Outdoor Throw Pillow (20″ x 20″)
| Dimensions | 20 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Lovina Outdoor Chair
| Dimensions | 35.5 × 27.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Smoked Truffle Outdoor |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Burke Outdoor Swivel Chair – Special Order
Laguna Resort King Daybed | Frame SKU
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Tropic Outdoor Lounge Chair, Mocha
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tropic |
| Features | Fabric |
Origami Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Borneo Outdoor Lounge Chair, Oyster
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Rustic |
| Collection | Borneo |
| Features | Fabric |
Naples Stackable Sling Club Chair
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.