Laguna Resort King Daybed | Frame SKU
A re-imagination of materials, the Laguna collection from Sunset West embodies effortlessly stylish living. Crafted in lasting aluminum, with a hand-brushed finish to mimic real driftwood, Laguna captures a timeless look with modern sensibility – offering the look and feel of natural wood, with minimal maintenance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Premium All Weather Mattress Cushion | Yes |
|---|---|
| Includes three 24″ pillows, four 18″ pillows, four side panel curtains, and one Privacy Panel. | Yes |
| Mattress Only Standard with Bell Bloc Liner | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella Canvas Flax Fabric | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L75″ x D80″ x H85″ |
| Weight | 350 lbs. |
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Laguna Loveseat in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 56.22 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Armless Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Barstool in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20.28 × 44 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Swivel Club Rocker in Canvas Flax, No Welt
Laguna Resort King Daybed in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 75 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Loveseat
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 5.63 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna End Table
STOCK KIT for Laguna Corner
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.63 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Swivel Dining Chair in Canvas Flax, No Welt
Laguna Swivel Rocker Dining Chair | Frame SKU
CUSTOM KIT for Laguna Club Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30.31 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Tanah Outdoor Swivel Chair
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Ibiza Outdoor Chaise
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Palermo Sling Club Chair
| Dimensions | 28.5 × 30 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Calypso Outdoor Swivel Chair
Savaii Outdoor Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.