Laguna Barstool | Frame SKU
A re-imagination of materials, the Laguna collection from Sunset West embodies effortlessly stylish living. Crafted in lasting aluminum, with a hand-brushed finish to mimic real driftwood, Laguna captures a timeless look with modern sensibility offering the look and feel of natural wood, with minimal maintenance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Hand-Brushed Driftwood Finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Adjustable Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L20″x D23″ x H44″ |
| Weight | 25 lbs. |
| Seat Height | 29 in. |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 44 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Laguna Chaise
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 76 × 31.1 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Dining Swivel Rocker
Laguna Chaise Lounge in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 76 × 31.1 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Corner
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.63 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Armless Dining Chair in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20.28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Armless Club in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 26.06 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna 90″-120″ Extension Dining Table
CUSTOM KIT for Laguna King Day Bed
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 75 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Counter Stool in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20.28 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Counter Stool | Frame SKU
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Swivel Dining Chair in Canvas Flax, No Welt
Laguna Sofa Table
Dana Wing Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Milano Outdoor Sofas
Dana Wing Chair | Custom kit
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Naples Pub Table
Naples Rectangular 36 x 64 Dining Table
Rendondo Outdoor Sofas
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Naples Stackable Chaise Lounge
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.