CUSTOM KIT for Laguna Corner
A re-imagination of materials, the Laguna collection from Sunset West embodies effortlessly stylish living. Crafted in lasting aluminum, with a hand-brushed finish to mimic real driftwood, Laguna captures a timeless look with modern sensibility – offering the look and feel of natural wood, with minimal maintenance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Hand-Brushed Driftwood Finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Includes 1 RAF Loveseat/1LAF Loveseat/1 Corner | Yes |
| Adjustable Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L90″ x D35″ x H38″ |
| Weight | 166 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.63 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Laguna Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 24.02 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Sofa | Frame SKU
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Right Arm Facing Lovseat
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 53.54 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Club Chair | Frame SKU
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Armless Club Chair | Frame SKU
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Coffee Table
Laguna Resort King Daybed | Frame SKU
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Barstool in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20.28 × 44 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Resort King Daybed in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 75 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Double Chaise Lounge in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57 × 56.1 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Laguna RAF Loveseat
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 53.54 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Bench
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 17.95 × 17 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Left Arm Cuddler
| Dimensions | 41.5 × 63 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 42 × 42 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Armless Loveseat
| Dimensions | 41.5 × 62 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Left Arm Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Right Arm Chaise
| Dimensions | 64 × 35.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 41.5 × 65.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 41.5 × 41.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 42 × 65.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 42 × 30 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 41.5 × 65.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Wedge
| Dimensions | 38.5 × 35.75 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.