Wailea Outdoor Armless Chair
Balancing organic appeal with a distinctly modern aesthetic, the Wailea armless chair features a unique, overstuffed sock weave in a contemporary Nordic Grey. The soft-knit, all-weather material wraps around an aluminum frame, offering unexpected texture and a relaxed feel. Featuring exposed legs in Oyster finish, this chair can be used alone or as part of the Wailea sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
|---|---|
| Com | 3.8 |
| Created | 4/10/2024 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Finish Shown | MTF – Oyster and WVF – Nordic Grey |
| Furniturecoveringraphite | C1630O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1630BO |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Wailea Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 34.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Wailea Outdoor Armless Chair |
| Product Type | Armless Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Loose, knife-edge fiber back pillow | Yes |
| May be used as a standalone item | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Base finish in Oyster | Yes |
| Powder-coated aluminum frame, wrapped with knitted sock weave in Nordic Grey finish | Yes |
| Companion Skus | O1632, O1635 and O1636 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–HCxFgLqK–/vp2quxu9hzsuyevrxuck.pdf |
| Website Material | Fabric |
| Qty On Hand | 127 |
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brisbane Outdoor Console Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Right Arm Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Atlas Outdoor Side Chair
| Dimensions | 25.19 × 20.44 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Outdoor Throw Pillow (21″ x 21″)
| Dimensions | 21 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Left Arm Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Bali Outdoor Swivel Chair Cover
Antilles Outdoor Arm Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capri Outdoor Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 25.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Raven |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Corfu Outdoor Counter Stool
| Dimensions | 19.7 × 20.1 × 36.4 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoked Truffle Outdoor |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mara Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 30 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flint Grey |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Savona Outdoor Dining Table
CUSTOM KIT for Left Arm Facing Montecito Loveseat
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Havana Sectional | Frame SKU
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Left Arm Facing Loveseat
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Coronado Sectional | Frame SKU
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Havana Sectional | Frame SKU
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Montecito Sectional | Frame SKU
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Left Arm Facing Loveseat
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Sectional | Frame SKU
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Curved Sectional | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Havana LAF Loveseat
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Havana RAF Loveseat
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Coronado RAF Loveseat
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.