Laguna Sofa | Frame SKU
A re-imagination of materials, the Laguna collection from Sunset West embodies effortlessly stylish living. Crafted in lasting aluminum, with a hand-brushed finish to mimic real driftwood, Laguna captures a timeless look with modern sensibility – offering the look and feel of natural wood, with minimal maintenance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Hand-Brushed Driftwood Finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Adjustable Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L81″ x D36″ x H35″ |
| Weight | 90 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Laguna Loveseat in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 56.22 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Counter Stool in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20.28 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna 90″ Table
Laguna Sectional | Frame SKU
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna 48″ Square Table
CUSTOM KIT for Laguna Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 24.02 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna 90″-120″ Extension Dining Table
Laguna Sofa Table
Laguna Double Chaise | Frame SKU
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Barstool
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20.28 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Sectional in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 89.17 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Browns |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Double Chaise Lounge in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57 × 56.1 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Palermo Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 95 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Rendondo Outdoor Sofas
Maldives Outdoor Sofa
| Dimensions | 28 × 72 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Leilani Outdoor Sofa
| Dimensions | 31 × 72 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Montaigne Outdoor Sofa
| Dimensions | 37 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Talon Outdoor Sofa
| Dimensions | 38.5 × 87.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Catalonia Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 83.8 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Daybed
| Dimensions | 53 × 70.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Nodi Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 73.25 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Milano Outdoor Sofas
Ibiza Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.54 × 78.58 × 31.46 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.