CUSTOM KIT for Laguna Left Arm Facing Lovseat
A re-imagination of materials, the Laguna collection from Sunset West embodies effortlessly stylish living. Crafted in lasting aluminum, with a hand-brushed finish to mimic real driftwood, Laguna captures a timeless look with modern sensibility – offering the look and feel of natural wood, with minimal maintenance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Hand-Brushed Driftwood Finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Includes 1 RAF Loveseat/1LAF Loveseat/1 Corner | Yes |
| Adjustable Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L90″ x D35″ x H38″ |
| Weight | 166 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 53.54 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Laguna Pub Table
Laguna Dining Bench in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 17.95 × 17 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Resort King Daybed in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 75 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Sofa | Frame SKU
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Counter Stool | Frame SKU
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Sofa
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 81.3 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Sectional in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 89.17 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Browns |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Armless Club Chair
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 26.06 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna 48″ Square Table
Laguna Chaise Lounge | Frame SKU
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 76 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Dining Chair in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 30.31 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna 90″ Table
Mulia Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 43.5 × 69 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 42 × 65.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Right Arm Loveseat
| Dimensions | 43.5 × 69 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 41.5 × 31 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Armless Loveseat
| Dimensions | 41.5 × 62 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Corner
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36.6 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Wedge
| Dimensions | 38.5 × 35.75 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 41.5 × 31 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 41.5 × 41.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.