Laguna Club Chair | Frame SKU
A re-imagination of materials, the Laguna collection from Sunset West embodies effortlessly stylish living. Crafted in lasting aluminum, with a hand-brushed finish to mimic real driftwood, Laguna captures a timeless look with modern sensibility – offering the look and feel of natural wood, with minimal maintenance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Hand-Brushed Driftwood Finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Adjustable Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L36″ x D30″ x H35″ |
| Weight | 35 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Laguna Ottoman | Frame SKU
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Club Chair in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30.31 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Sectional | Frame SKU
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Armless Club Chair | Frame SKU
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Barstool in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20.28 × 44 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Sectional | Frame SKU
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Ottoman in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 24.02 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Resort King Daybed in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 75 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Swivel Rocker Dining Chair | Frame SKU
CUSTOM KIT for Laguna Loveseat
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 5.63 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Bench
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 17.95 × 17 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Laguna Resort King Daybed | Frame SKU
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Origami Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Danson Swivel Lounge with Cushion (Set of 2)
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35.5 × 37.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Resin |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Hugo Outdoor Chaise
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Palermo Sling Club Chair
| Dimensions | 28.5 × 30 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!




Reviews
There are no reviews yet.