Dana Coffee Table with Honed Carrara Marble Top
The Dana Coffee Table is the perfect balance between intricate pattern and organic lines. This table features a honed natural Sintered Stone top, and expertly wrapped base in premium all-weather olefin rope in natural Linen color.
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant, colorfast rope in Natural Linen | Yes |
| Sintered Stone top | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | 41″ Round x H18″ |
| Weight | 120 lbs. |
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.3 × 41.34 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Dana Dining Chair
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana End Table with Honed Carrara Marble Top
Dana Club Chair | Frame SKU
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Rope Hanging Club Chair in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44.75 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Rope Ottoman in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Barstool | Stocked kit
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Dining Chair
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Hanging Club Chair | Frame SKU
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Dana Barstool
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 22 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Rope Dining Chair in Linen Canvas w/ Self Welt
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Dana Club Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.25 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Stillwater Outdoor Cocktail Table
Tambora Outdoor Accent Table
Hyannis Outdoor Cocktail Table
Miramar Outdoor Cocktail Table
Trevi XL 70×32″ Rectangular Fire Pit
| Dimensions | 32 × 70 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Tenerife Outdoor Cocktail Table
Danson Outdoor Coffee Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 18.13 × 35.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shape | Round |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair with 2 table options. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Tables have an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Hyannis Outdoor Accent Table
Grenada Outdoor Accent Table
Beachcroft Outdoor End Table
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 22.25 × 22.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Square |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.