Coronado Sofa | Frame SKU
Sunset West’s Coronado Sofa embodies casual sophistication, with transitional lines wrapped in a beautiful resin wicker in Driftwood. Outstanding comfort is provided with plush, fast drying cushions and generous seating proportions.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Virgin HDPE Resin Wicker in Driftwood finish | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella Fabric in Canvas Flax | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency density cushions | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System technology | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L106″ x D35″ x H35″ |
| Weight | 125 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Coronado Sectional | Frame SKU
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Barstool in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.3 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado End Table
STOCK KIT for Coronado LAF Loveseat
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Armless Club
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Dining Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 26 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Sectional | Frame SKU
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Armless Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Dining Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 26 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coronado Curved Sectional | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Sofa
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 107.8 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coronado Counterstool
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.3 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Mia XL Sofa
| Dimensions | 37 × 112 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Mulia Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capella Swivel Outdoor Daybed
Ibiza Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.54 × 78.58 × 31.46 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Montaigne Outdoor Sofa
| Dimensions | 37 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Talon Outdoor Sofa
| Dimensions | 38.5 × 87.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Praia Outdoor Sofa
| Dimensions | 35.75 × 91.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Beachcroft Outdoor Sofa with Cushion
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.75 × 34.63 × 82.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bali Outdoor Daybed
| Dimensions | 68 × 57 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Lava |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Milano Outdoor Sofas
Leilani Outdoor Sofa
| Dimensions | 31 × 72 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Smoked Truffle Outdoor |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tanah Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.5 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.