Mulia Outdoor Sofa
The Mulia sofa is a sculpted, high-design look that would be equally at home indoors, but is designed for all-weather living outside. An exterior-grade wood frame and water resistant foam and fabrics help this stylish sofa hold up to the elements. The curved, cloud-like design creates a unique and bold take on outdoor design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 76 in and 193.04 cm |
| Com | 10.1 |
| Cubes | 75.4 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Furniturecoveringraphite | C1567O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1567BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 89 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 76 in and 193.04 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exterior grade wood & materials | Yes |
| High-resiliency foam with water resistant tick in cushions | Yes |
| Recommended throw pillow size & quantity is (2) 20″x20″ | Yes |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Wood frame with tight seat & back | Yes |
| Depth | 41.5 in (105.41 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 89 in (226.06 cm) |
| Dimensions | 41.5 × 89 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Granville Outdoor Side Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Layton Outdoor Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maldives Outdoor Sofa
| Dimensions | 28 × 72 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Pismo Outdoor Accent Table
Nodi Outdoor Chair
| Dimensions | 30 × 28 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Savona Outdoor Dining Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maldives Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Amalfi Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 25.5 × 23 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Praia Outdoor Sofa
| Dimensions | 35.75 × 91.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Outdoor Throw Pillow (24″ x 24″)
| Dimensions | 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Dalilah Patio Sofa
| Dimensions | 82 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dalilah |
| Features | Fabric |
Havana Sofa | Frame SKU
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Mid Sofa | Frame SKU
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Montecito Sofa in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 106 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Sofa
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 80.91 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Provence Sofa | Frame SKU
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Monterey Sofa | Frame SKU
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Coronado Sofa | Frame SKU
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Sofa
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 107 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Novara XL Sofa
| Dimensions | 37 × 107 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Havana Loveseat in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75.75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.