Montecito Loveseat in Canvas Flax w/ Self Welt
Inspired by the coastal town of its namesake, The Montecito Mid Sofa offers purely sophisticated outdoor living. Expertly wrapped in a rich Cognac multi-colored weave, Montecito mimics natural materials with low maintenance in durable virgin resin wicker. Offering advanced seating support, the mid sofa is perfectly scaled for smaller spaces and seats two comfortably.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Cognac | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | W75″ x D35″ x H35″ / 100 lbs |
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Montecito Swivel Rocking Club Chair
Montecito Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
Montecito End Table
Montecito Club Swivel Chair | Frame SKU
CUSTOM KIT for Right Arm Facing Montecito Loveseat
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Counter Stool in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Sectional
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for KIT for Montecito RAF Loveseat
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Barstool
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.3 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Chaise
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 31 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Adjustable Chaise in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 31 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Ottoman | Frame SKU
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 31 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Sorrento Outdoor Sofa
| Dimensions | 32 × 63 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Industrial |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Rendondo Outdoor Sofas
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maldives Outdoor Sofa
| Dimensions | 28 × 72 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capella Swivel Outdoor Daybed
Montaigne Outdoor Sofa
| Dimensions | 37 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Isola Outdoor Sofa
| Dimensions | 38 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Catalonia Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 83.8 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Bali Outdoor Daybed
| Dimensions | 68 × 57 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Lava |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Daybed
| Dimensions | 53 × 70.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Leilani Outdoor Sofa
| Dimensions | 31 × 72 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.