CUSTOM KIT for Redondo Sofa
The Redondo Sofa blends modern and industrial sensibility into one striking design. Informed by mid-century design elements, the Redondo features a low back and smart, linear frame. Crafted in powder coated aluminum in a hand-brushed Slate finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Cast Silver | Yes |
| Adjustable Non-Marring Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L90″ x D35″ x H31″ |
| Weight | 90 lbs. |
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 89.96 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Redondo Resort King Daybed | Frame SKU
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Barstool
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo End Table
Redondo Counter Stool in Cast Silver, No Welt
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Curved Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.33 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Club Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 31.1 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Armless Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo 48″ Square Dining Table
Redondo Adjustable Double Sling Chaise
STOCK KIT for Redondo Corner
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34.65 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Armless Side Dining Chair
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 93 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capella Swivel Outdoor Daybed
Mia XL Sofa
| Dimensions | 37 × 112 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Leilani Outdoor Sofa
| Dimensions | 31 × 72 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Atlas Outdoor Sofa
| Dimensions | 34.75 × 70 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Daybed
| Dimensions | 53 × 70.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Milano Outdoor Sofas
Rendondo Outdoor Sofas
Talon Outdoor Sofa
| Dimensions | 38.5 × 87.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Nodi Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 73.25 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Montaigne Outdoor Sofa
| Dimensions | 37 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.