Pedestal Pub Table – Bone
Add a stunning statement to any dining area with a unique dining pub table in our lightweight glass fiber reinforced concrete. Featuring alluring silhouettes, these durable dining tables add interest to any space, indoors or out.
Product Details
| Constructed of resilient GFRC (Glass Fiber Reinforced Concrete) | Yes |
|---|---|
| Dimensions | 42″ Round x H43″ |
| Weight | 233 lbs. |
| Weight | 233 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Silver |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Bone |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pedestal Dining Table, Bone Finish
GRC Round End Table, Bone Finish
Bellino Chat Table
| Dimensions | 42 × 42 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Concrete, Customizable |
| Style | Modern |
Trevi End Table
| Dimensions | 20.5 × 20.5 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Miramar Outdoor Cocktail Table
Trevi XL 70×32″ Rectangular Fire Pit
| Dimensions | 32 × 70 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Kai Outdoor Accent Table
Tenerife Outdoor Cocktail Table
Grenada Outdoor Accent Table
Millim Outdoor Accent Table
Bari End Table
| Dimensions | 16 × 22 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Bristol Outdoor Side Table
Beachcroft Outdoor End Table
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 22.25 × 22.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Square |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Hyannis Outdoor Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!





Reviews
There are no reviews yet.