Melbourne Outdoor Cocktail Table
Description
Description
Crafted of carbonized teak in Sea Oat finish, the Melbourne cocktail table balances shape and planes with a live-edge planked top. Straight vertical lines define the two panel legs.
Product Details
| Cubes | 16.54 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Sea Oat |
| Furniturecoveringraphite | C6023O |
| Furniturecoverinlightgrey | C6023BO |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 181.9 |
| Total Shipping Weight | 181.9 |
| Website Material | Wood |
| Carbonized teak in Sea Oat finish | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Top with live edge | Yes |
| Depth | 36.00 in (91.44 cm) |
| Height | 17.00 in (43.18 cm) |
| Overall Product Height | 17.00 |
| Overall Product Width | 56.00 |
| Qty On Hand | 30 |
| Width | 56.00 in (142.24 cm) |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 36 × 56 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pismo Outdoor Cocktail Table
Caprera Outdoor Cocktail Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Voile Outdoor Accent Table
Vero Outdoor Swivel Chair
Monterey Outdoor Sectional
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Solana Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Calais Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.5 × 20.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Atlas Outdoor Sofa
| Dimensions | 34.75 × 70 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maroma Outdoor Accent Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Provence Bistro Table
Vegas End Table
Provence End Table
Naples End Table
Trevi End Table
| Dimensions | 20.5 × 20.5 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Bellino Chat Table
| Dimensions | 42 × 42 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Concrete, Customizable |
| Style | Modern |
Trevi XL 70×32″ Rectangular Fire Pit
| Dimensions | 32 × 70 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Bari End Table
| Dimensions | 16 × 22 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Montecito End Table
Danson Outdoor End Table
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 22.25 × 22.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shape | Round |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!





Reviews
There are no reviews yet.