Teak 1 Drawer, 1 Shelf, Chairside Table
Enhance your living room with our exquisite Dark Teak Occasional Tables. Crafted from sustainable Mango, Melina wood, and engineered Teak, this collection showcases the natural beauty of the wood grain. Designed to elevate your home, it creates a relaxing and inviting atmosphere. Explore our collection today and discover how to elevate your home with timeless elegance!
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Black |
| Material | Mango |
| Other Material | Engineered Teak |
| Style | Transitional |
| Finish | Translucent multi-step Stained Dark finish |
| Crafted of sustainable mango, melina and engineered teak, | Yes |
| Translucent multi-step stained dark finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction ensure stability and durability on all pieces. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. | Yes |
| It features wood-on-wood slides in its drawer, ensuring smooth and reliable operation. | Yes |
| Hand-forged iron pulls non-chip finish. | Yes |
| Bottom shelf for extra storage. | Yes |
| Weight | 62.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 18 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
5/0 Queen Headboard – Teak
Teak 4 Drawer, 1 Shelf Cocktail Table
| Weight | 79.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 30.25 × 18 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
Teak 2 Drawer Nightstand
| Weight | 56.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.75 × 19.75 × 26.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
Teak 1 Drawer, 1 Shelf, End Table
| Weight | 39.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
Teak Mirror
6/6 Eastern King Headboard – Teak
Teak 3 Drawer, 1 Shelf Sofa Table
| Weight | 28.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.5 × 16 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
5/0 Queen Platform – Teak
5/0 Queen Headboard – Teak
6/6 Eastern King Platform – Teak
Teak Wooden Chair
| Weight | 27.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 25.25 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Leather |
Teak Dining Table
Moro 1 Drawer Chairside Table
Balam Chairside Table
Cleo Accent Table
Perrine White Accent Table
Silas Accent Table
Villa Toscana Side Table
Eden Accent Table
Calavaras Side Table
Aeirith Accent Table
Perrine Wood Chairside Table
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 17 × 23 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Lanita Side Table
Ellis Side Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.