Teak Wooden Chair
Elevate your dining area with our exquisite dining table and chairs from the Dark Teak Collection. The frame is handcrafted from solid wood and protected by a multi-step lacquer finish that enhances its beauty and ensures durability.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Black |
| Material | Melina |
| Style | Transitional |
| Finish | Translucent multi-step Stained Dark finish |
| Frame is handcrafted of solid wood. | Yes |
| Translucent multi-step water-based finish. | Yes |
| The padded seats are upholstered for added comfort. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Ships fully assembled, two per box. | Yes |
| Weight | 22.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 22.25 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Teak 6 Drawer Dresser
| Weight | 203.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 19.75 × 38.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
Teak 2 Drawer Nightstand
| Weight | 56.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.75 × 19.75 × 26.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
Teak Mirror
5/0 Queen Platform – Teak
Teak 4 Drawer, 1 Shelf Cocktail Table
| Weight | 79.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 30.25 × 18 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
Teak 1 Drawer, 1 Shelf, Chairside Table
| Weight | 62.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 18 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Headboard – Teak
Teak Wooden Chair
| Weight | 27.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 25.25 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Leather |
Teak Dining Table
Teak 5 Drawer, Chest
| Weight | 168.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 19.75 × 53.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Platform – Teak
5/0 Queen Platform – Teak
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marquez 24″ Wooden Bench
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.