5/0 Queen Platform – Teak
Introducing our stunning White Teak Bedroom Set. Our exquisite white teak collection brings style and comfort to your space. Crafted from beautiful Mango, Melina wood, and engineered Teak, this set showcases the natural beauty of the wood grain. Designed to elevate your home, this bedroom set promises to create a relaxing and inviting atmosphere for restful nights.
Product Details
| Crafted of sustainable mango, melina wood, and engineered teak. | Yes |
|---|---|
| Translucent multi-step water based ivory finish | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King sizes. | Yes |
| Box spring is not required. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Other Material | Engineered Teak |
| Finish | Translucent multi-step water based Talked-Brown finish |
| Weight | 119.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67.25 × 85.5 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Teak Mirror
6/6 Eastern King Platform – Teak
Teak Wooden Chair
Teak Wooden Chair
| Weight | 27.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 25.25 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Leather |
Teak 1 Drawer, 1 Shelf, End Table
| Weight | 39.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
Teak Dining Table
6/6 Eastern King Headboard – Teak
5/0 Queen Headboard – Teak
Teak 1 Drawer, 1 Shelf, Chairside Table
| Weight | 62.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 18 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
5/0 Queen Headboard – Teak
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.