Dutton 1 Drawer, Chairside Table
The Dutton Occasional Tables Collection is a masterpiece of country cottage style, symbolizing stability and rootedness in an ever-changing world. Designed with both style and utility in mind, these tables feature visible wood grain and natural knots that add texture and authenticity to each piece. The rich brown stain highlights the beauty of the wood while enhancing its rustic and timeless appeal. The chairside table features one drawer and one open shelf. This clever design enhances functionality while keeping the space organized. The Dutton Occasional Tables Collection complements a range of interior styles, bringing a touch of rustic sophistication to any setting.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Other Material | Mixing woods |
| Style | Country Cottage |
| Finish | Lightly distressed wood with a brown multi-step lacquer finish. |
| Constructed from multiple wood species. | Yes |
| Lightly distressed wood with a brown multi-step lacquer finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. | Yes |
| The custom metal pulls are designed with a unique style and are finished with a durable coating that resists chipping. | Yes |
| The collection features wood-on-wood slides in its drawers, ensuring smooth and reliable operation. | Yes |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 22 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dutton Mirror
5/0 Queen Platform – Dutton
Dutton Wooden Chair
Dutton 2 Drawer, 2 Door, Bar
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 76 × 26.5 × 42.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
| Features | Storage |
Dutton 2 Drawer, 1 Door, Kitchen Island
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.75 × 30 × 35.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
| Features | Storage |
Dutton Table Base
Dutton 6 Drawer & 1 Door, Dresser
Dutton 1 Drawer, 2 Door, Nightstand
5/0 Queen Headboard – Dutton
Dutton 2 Drawer, 2 Door, Sofa Table
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61.5 × 18.5 × 32 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Headboard – Dutton
Dutton 4 Drawer, 4 Doors, Cocktail Table
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.5 × 31.5 × 18 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
| Features | Storage |
Aeirith Accent Table
Catalina Side Table
Moro 1 Drawer Chairside Table
Claude Accent Table
Silas Accent Table
High-low Scatter Table
Calavaras Side Table
Eden Accent Table
Mezquite Chairside Table
Darsa Side Table
Cloud Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.