Dutton 4 Drawer, Chest
With clean lines and a timeless design, Dutton is a masterpiece of elegance and simplicity. It stands as a beacon of stability and a symbol of rootedness in a constantly changing world. In its presence, one feels a sense of peace and connection, as if every corner and contour were designed to embrace the soul.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Mixing woods |
| Finish | Lightly distressed wood with a brown multi-step lacquer finish. |
| Style | Country Cottage |
| Crafted from mixed wood. | Yes |
| Lightly distressed wood with a brown multi-step lacquer finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| The custom metal drawer pulls are designed with a unique style and are finished with a durable coating that resists chipping. | Yes |
| Weight | 187.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 20 × 53 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dutton 2 Drawer, 2 Door, Sofa Table
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61.5 × 18.5 × 32 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
| Features | Storage |
Dutton Table Top
Dutton 6 Drawer & 1 Door, Dresser
5/0 Queen Headboard – Dutton
Dutton Barstool 24″
Dutton 2 Drawer, 1 Door, Kitchen Island
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.75 × 30 × 35.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
| Features | Storage |
Dutton 3 Drawer, 2 Door, Buffet
Dutton 1 Drawer, Chairside Table
Dutton 1 Drawer, 2 Door, Nightstand
Dutton Table Base
Dutton Coat rack and bench
Solaria Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Parota Nova 4 Drawer Chest
Serenity Five Drawer Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Monolith Tall Drawer Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Parota 5 Drawer Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Ellis Door Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.