Parota 1 Drawer Chairside Table
The exceptional Parota collection features a top crafted from Parota wood, a species native to Mexico and South America. This outstanding collection is lightly hand-distressed and incorporates metal details for added elegance.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Finish | Clear lacquer coating |
| Style | Rustic |
| Parota wood on top and sustainable mango wood on the rest of the case piece. | Yes |
| Clear multi-step lacquer that let’s the natural parota grain come through. | Yes |
| Mortise and tenon construction ensure stability and durability on all pieces. | Yes |
| One drawer. English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele full-extension steel glides. | Yes |
| Slatted bottom shelf. | Yes |
| Hand-wrought iron pulls and decorative metal straps with non-chip finish in matte black. | Yes |
| Hand carved butterfly joints and finger joint construction between slabs. The knots on the wood’s surface are natural markings that give each piece of lumber its unique identity. | Yes |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 23.5 × 23.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Parota |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Parota 2 Drawer 2 Door Bar Base
Parota 5 Drawer Chest
Parota 1 Drawer End Table
Parota 3 Drawer Desk
Parota 6 Drawer Sofa Table
5/0 Headboard – Parota
Parota Parota, Rectangular Dining Table
Parota Parota, King Bed
Parota Mirror
Parota 2 Drawer Nightstand
Parota 7 Drawer Dresser
Parota Seat Chair
Maxwell Accent Table
Wren Accent Table
Eden Accent Table
Cleo Accent Table
Albion Side Table
Perrine Wood Chairside Table
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 17 × 23 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Mezquite Chairside Table
Moro 1 Drawer Chairside Table
Balam Chairside Table
Gibson Accent Table
Linea Side Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.