Clawson Side Table
Description
Description
An organic shape in cast aluminum forges a unique form for the Clawson side table. Finished in Graphite, a the modern design makes a striking statement in any room.
Product Details
| Cubes | 10.63 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – Graphite |
| Overall Product Height | 22 |
| Overall Product Width | 20.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Pentagonal |
| Shipping Weight | 82.6 |
| Total Shipping Weight | 82.6 |
| Website Material | Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast aluminum in Graphite finish | Yes |
| Pentagonal shape | Yes |
| Depth | 26 in (66.04 cm) |
| Height | 22 in (55.88 cm) |
| Width | 20.75 in (52.7 cm) |
| Qty On Hand | 32 |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 26 × 20.75 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graphite |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Renzo Cocktail Table
Elizabeth Fabric Swivel Chair
Throw Pillow (22″ x 12″)
| Dimensions | 22 × 12 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cleo Fabric Swivel Chair
Theo Console Table
Throw Pillow (24″ x 16″)
| Dimensions | 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Jasper Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 22 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Dayle Accent Table
Joss Accent Table
Nicolette Fabric Sectional
| Dimensions | 109.5 × 139.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Perrine White Accent Table
Amara Accent Table
Eden Accent Table
Hourglass Accent Table
Villa Toscana Side Table
Mezquite Chairside Table
Clyde Arm Table
Michael Alan Showroom
Linea Side Table
Aeirith Accent Table
Perrine Wood Chairside Table
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 17 × 23 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Darsa Side Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.