Natural Parota Cocktail Table DeLux
On Display In Store
Description
Description
This collection showcases the uniqueness and beauty of live-edge tables, adding a touch of natural beauty to your living space.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Other Material | Metal |
| Finish | Translucent multi-step lacquer that lets the natural wood grain come through. |
| Style | Transitional |
| Our live-edge tables are truly unique, with each one featuring a distinctive form and diameter that’s guaranteed to vary. This variation is what makes these tables so beautiful and illustrates the natural essence of trees. You can expect to see natural im | Yes |
| The metal base undergoes meticulous hand-cutting and welding and is then coated with a unique electrostatic paint to enhance its durability and resistance to corrosion. | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 35 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
IFD8682CKTDL
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, International Furniture Direct
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Natural Parota Wooden Frame & Base, Loveseat
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 22.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
5/0 Platform – Natural Parota
Natural Parota Round Table top
Natural Parota Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 201 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95.25 × 39 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Natural Parota 1 Drawer End Table
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 23.5 × 23.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Storage |
Natural Parota Wooden Frame & Base, Sofa
Natural Parota Wooden Frame & Base, Armchair
Natural Parota Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 201 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95.25 × 39 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68 × 39 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Natural Parota 1 Drawer Chairside Table
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 16.25 × 23.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Storage |
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Atlas Coffee Table
Michael Alan Showroom
Brooklyn Cocktail Table
Michael Alan Showroom
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Michael Alan Showroom
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Trenton Rectangle Cocktail Table
Zurich Coffee Table
Michael Alan Showroom
Santa Fe Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.