Natural Parota 5 Shelves Bookcase
The Natural Parota bookcase stands as an exquisite furniture piece, elevating the ambiance of both living rooms and office spaces. Its gracefully arched design exudes an air of elegance, leaving an indelible impression. With its organic aesthetic, it seamlessly complements various home decor styles and color palettes
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Finish | Translucent multi-step lacquer that lets the natural wood grain come through. |
| Style | Transitional |
| Built from sustainable Mango wood | Yes |
| Clear lacquer on top protects the natural tone of the wood, while a multi-step stain finish is applied to the rest of the case. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Features 5 wood shelves | Yes |
| The iron base undergoes meticulous hand-cutting and welding, and it is then coated with a unique electrostatic paint to enhance its durability and resistance against corrosion. | Yes |
| The knots on the surface of solid wood are natural markings that give each piece of lumber a unique look. | Yes |
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15.75 × 70.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Natural Parota Round Table base
Natural Parota Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68 × 39 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Natural Parota Table Top
Natural Parota 1 Drawer Chairside Table
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 16.25 × 23.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Storage |
Natural Parota Sofa Table
Natural Parota Wooden Frame & Base, Sofa
5/0 Platform – Natural Parota
Natural Parota Dining Table Top
Natural Parota Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 201 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95.25 × 39 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Natural Parota 5 Drawer Chest
Natural Parota Wooden Frame & Base, Armchair
Natural Parota 6 Shelves Bookcase
Lennox Etagere
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Radcliff Etagere
Richmond Etagere
Harvest Etagere
Providence 4 Shelf Rafia Etagere
Ashton Etagere
Sawyer 36″bookshelf
Sterling Bookcase
Adrienne Bookcase
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.