Riverwood Cocktail Table DeLux
The Riverwood occasional tables, meticulously crafted from beautiful parota wood, are a stunning collection that perfectly blends nature with relaxed modern design. Coffee and Sofa table feature a striking central epoxy resin strip that flows through the wood’s natural live edges, enhancing its organic appeal while adding a modern flair. The metal legs feature a black matte powder coating that enhances durability and resists corrosion, providing a stable and long-lasting foundation. This makes these tables ideal for everyday use.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Other Material | Resin |
| Finish | Translucent multi step lacquer brown & black finish |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 35.5 × 18.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Riverwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Riverwood Chairside Table
Dining Table Base – Riverwood
Riverwood Dining Table Top
Riverwood Sofa Table
Riverwood Riverwood, Table
Riverwood Wooden Chair
Riverwood Chair with a high backrest
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Riverwood |
| Features | Leather |
Riverwood End Table
Riverwood Cocktail Table
Amner Coffee Table
Santa Fe Coffee Table
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Dakota Round Coffee Table
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Atlas Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Trenton Rectangle Cocktail Table
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.