Modern Leah Dresser
The Leah Dresser, featuring six drawers, is elegantly wrapped in raffia, presenting a textured and sophisticated appearance. Completed with bronzed bar hardware and leg accents, this piece elevates any space with its refined and distinctive charm, blending seamlessly into both modern and classic interiors.
Product Details
| Raffia wrapped case | Yes |
|---|---|
| 6 Drawers | Yes |
| Tip Kit | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 19 × 56 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Atlas Drawer Dresser
Modern Cove Drawer Nightstand
Modern Slate Pedestal Small
Modern Desert Dining Table
Modern Round Accent Mirror
Modern Desert Bed King
| Dimensions | 90 × 82 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Desert |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Jaxon Etagere
| Dimensions | 14 × 54 × 80 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Storage |
Modern Sable Side Chair
| Dimensions | 27 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sable |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Sable Desk
Modern Sable Eight Drawer Dresser
| Dimensions | 20 × 64 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Storage |
Modern Sable Rectangle Cocktail Table
Modern Sable Plinth Nightstand
Silhouette Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Menton Dresser
Linea Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.