Sonnet Two-Drawer Nightstand
A stylistically versatile nightstand blending natural textures with a light-and-airy modern aesthetic, the Sonnet Nightstand has two self-closing drawers with cane fronts. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish, it has an open space above the bottom drawer for storage and a cord clip on the back panel. The plinth base and satin-finished knobs add chic modern appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two self-closing drawers with cane frontsTop drawer with drop-in cream-colored felt linerOne open space above bottom drawer for storageCord clip on back panelPlinth baseFinish: Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a light earthen-toned f | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 19.875W x 11.625D x 3H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 19.875W x 11.625D x 5.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 99.21 |
| Carton Width | 27.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc alloy |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Cane |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Opening | 21.5W x 16.875D x 11.75H |
| Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 79.37 |
| Image Role Data | {“6072_90116_85_90866_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_90116_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_90116_85_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6072_90116_85_top”:[“To |
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sonnet Square End Table
Sonnet Rectangle Cocktail Table
Sonnet Display Cabinet
Sonnet Round Side Table
Sonnet Bookcase
Sonnet Credenza
Sonnet Square End Table
Sonnet Queen Upholstered Bed
Sonnet Executive Desk
Sonnet Rectangle Dining Table with One 18-inch Leaf
Sonnet Three-Drawer Nightstand
Sonnet Writing Desk
Modern Wilshire Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Foundations Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.