Sonnet King Upholstered Bed
Blending organic textures and neutral tones, the stylistically versatile Sonnet King Upholstered bed features a serene wave-shaped motif on the upholstered headboard. The bed frame and plinth base is crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish. The Savile Oatmeal fabric is a Polyester-Linen blend with a two-tone striation. Includes headboard, footboard and rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Oak Veneers and Fabric |
|---|---|
| Fabric | 92% Polyester, 8% |
| Cleaning Code | W |
| King sizeFabric upholstered headboard in wave shaped motifPlinth baseFinish: Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a light earthen-toned finish. Matching woven split cane door frontsDistressed Finished: Wire brushing | Yes |
| Finish | Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a light earthen-toned finish. Matching woven split cane door fronts |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 208 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.75 × 79.5 × 66 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sonnet Writing Desk
Sonnet Executive Desk
Sonnet Round Side Table
Sonnet Upholstered Side Chair
Sonnet Bachelors Chest
Sonnet Queen Upholstered Bed
Sonnet Credenza
Sonnet Bookcase
Sonnet Lateral File
Sonnet Three-Drawer Nightstand
Sonnet Console Table
Sonnet Square End Table
Sundance King Panel Bed
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.