Sonnet Round Side Table
Blending organic textures and neutral tones with a refined minimalist silhouette, the stylistically versatile Sonnet Side Table exudes a natural luxury. The 20-inch-round table features a lay-on tempered glass over a cane top. The table is crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen finish.
Product Details
| Carton Height | 32.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 66.14 |
| Carton Width | 23.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Dimensions | 16.875W x 16.875D x 0.197 |
| Height | 25.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Glass |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 49.6 |
| Image Role Data | {“6072_80110_85_80116_85_M105_701_F_1617_005_room”:[“Room Image 1″],”SS635_PHZL3_082_6072_80116_85_room”:[“Room Image 2″],”1869_628_85679_80_6072_80116_85_room”:[“Room Image 3”],”6072_80116_8 |
| Weight | 49.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sonnet Hub
Sonnet Writing Desk
Sonnet King Upholstered Bed
Sonnet Dining Credenza
Sonnet Rectangle Dining Table with One 18-inch Leaf
Sonnet Three-Drawer Nightstand
Sonnet Bachelors Chest
Sonnet Upholstered Dining Chair
Sonnet Queen Upholstered Bed
Sonnet Bookcase
Sonnet Square End Table
Sonnet Eight-Drawer Dresser
Jackson End Table
Dartmouth T4904-03 End Table
Occasional Tables
Wiltshire T4701-03 Rectangular End Table
Brynn Accent Table
Nyla End Table
| Dimensions | 1958 × 1934 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Sahara End Table
Lilo Drum Accent Table
| Dimensions | 14 × 14 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Balam End Table
Sandy 20″ Drum Accent Table
| Dimensions | 20 × 20 × 18.5 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.