Sonnet Three-Drawer Nightstand
A stylistically versatile nightstand blending natural textures with a light-and-airy modern aesthetic, the Sonnet Nightstand has 3 self-closing drawers and a metal base, stretcher and tapered legs. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish, the nightstand has a cord clip on the back and satin-finished champagne-colored knobs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has cream-colored removable drop-in felt linerCord clip on backMetal base, stretcher and tapered legsFinish: Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a light earthen-toned finish. Matching woven split can | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 27.75W x 11.375D x 3.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 27.75W x 11.375D x 5.75H |
| Back Panel Description | Hand holes, stained, sealed |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 125.66 |
| Carton Width | 35.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 32W x 18.75D x .75TH |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 90.83 |
| Image Role Data | {“6072_90216_85_90866_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_90866_85_90002_85_90216_85_90002_85_room2”:[“Room Image 2″],”6072_90216_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_90216_85_silo |
| Weight | 90.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sonnet Dining Credenza
Sonnet Square End Table
Sonnet Bookcase
Sonnet Writing Desk
Sonnet Rectangle Dining Table with One 18-inch Leaf
Sonnet California King Upholstered Bed
Sonnet Rectangle Cocktail Table
Sonnet Hub
Sonnet Two-Drawer Nightstand
Sonnet Round Side Table
Sonnet Eight-Drawer Dresser
Sonnet Executive Desk
Balam 2 Drawer, Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Tribeca Nightstand
Linea Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Foundations Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Foundations Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.