Modern Everdin Cocktail Table
Description
Description
Perfectly simple yet fully functional, the Everdin Textured Cocktail Table offers a stunning focal point for living spaces while providing a touch of depth with its subtlety textured finish.
Product Details
| Plastic glides | Yes |
|---|---|
| Finish: Abaco White | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 46 × 46 × 15 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Abaco White |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
U181809
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Abaco White, Cocktail & Coffee Tables, Universal Furniture, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Cove Drawer Chest
Modern Sable Three Drawer Nightstand
Modern Media Credenza
Modern Brinkley Credenza
Modern Bastian Chair
| Dimensions | 35 × 28 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Koda Panel Bed King
Modern Desert Side Table
Modern Cove Drawer Dresser
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Gray Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Storage |
Allan Round Coffee Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Balam Cocktail Table
Michael Alan Showroom
Darlington Cocktail Table
Michael Alan Showroom
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Michael Alan Showroom
Darsa Cocktail Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Amner Coffee Table
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.