St. Armand Rectangular Cocktail
Light and airy and modern and minimalistic, the St. Armand Rectangular Cocktail Table features a top crafted of Acacia Solid Wood in a light natural finish with a lightly-scaled metal base and legs in an antique bronze finish.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 7.50 |
| Carton Length | 39.25 |
| Carton Weight | 74.96 |
| Carton Width | 57.50 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 61.73 |
| Image Role Data | {“5601_80109_115_114_151B_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5601_80109_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80109_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 61.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 54 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Round Cocktail Table
St. Armand Chairside Table
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Entertainment Console
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Round End Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Drink Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Zurich Coffee Table
Brooklyn Cocktail Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Trenton Rectangle Cocktail Table
Darsa Cocktail Table
Amner Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.