Melinda Round Printed Upholstered Cocktail Table
Introducing the Melinda Round Printed Upholstered Cocktail Table from the Evolution Collection, a striking conversation piece with transitional style. Framed by a three-post metal ring in a gleaming gold finish, this design invites a sense of openness as
Product Details
| Collection | Evolution |
|---|---|
| Material | Cotton |
| Style | Traditional |
| Upc Number | 883581177701 |
| Weight | 27.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 18 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Gold |
| Style | Traditional |
| Collection | Evolution |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Saffron Round Marble Accent Table w/ Teal Blue Tassels
Rosalie Distressed Antique Brass and Glass Pendant
Josie Solid Mango and Iron 36″ Tall Standing Desk
Ada Beaded Wood Wall Mirror
Brady Solid Mango and Iron Writing Desk
Edmon Ecomix Vase
Christian Square Iron and Glass End Table
Christian Rectangular Iron & Glass Cocktail Table
Mariah 29″ Wood and Metal Pendant Light
Parikh 5-Shelf Laser Cut Iron and Acacia Bookshelf
Erik Solid Mango and Iron Writing Desk
Adagio Rectangular Laser Cut Acacia and Iron Cocktail Table
Allan Round Coffee Table
Darsa Cocktail Table
Zurich Coffee Table
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Santa Fe Coffee Table
Carson Coffee Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Mezquite Wooden Cocktail Table
Chicago Coffee Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.