Nature’s Edge Coffee Table
Our Nature’s Edge Occasional Collection is a true celebration of nature’s beauty. Solid planks of Acacia wood with live edges following the natural contours of the tree. Each piece in this collection offers a dynamic interplay of clean and curved lines, modern and rustic sensibilities. Every piece is distinct, showcasing the wood’s natural imperfections like knots and cracks. The rich finish and hairpin legs add a touch of high style to your home.
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 50 × 18 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Nature’s Edge |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nature’s Edge Coffee Table
Nature’s Edge End Table
Nature’s Edge Schoolhouse Dining Chair (2/ctn)
Nature’s Edge Backless Counter Stool (2/ctn)
Nature’s Edge 79″ Dining Table
Nature’s Edge Console Table
Nature’s Edge Sofa Counter Table
Nature’s Edge Sofa Counter Table
Nature’s Edge Small Bookcase
Nature’s Edge 60″ Dining Table
Nature’s Edge 70″ Bench
Nature’s Edge Schoolhouse Dining Chair (2/ctn)
Mercer Cocktail Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Balam Cocktail Table
Amner Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Dakota Round Coffee Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Chicago Coffee Table
Stowe Coffee Table
Zurich Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.