Oliver, Lift-top Cocktail Table, Castered
A delightful addition to any living space, the Oliver Lift-Top Cocktail Table boasts functional storage boundless details. With its classic styling and removable basket, this cocktail table seamlessly blends farmhouse charm with practicality. The burnished chestnut finish adds a touch of warmth to its aesthetic, while details like a convenient lift-top for working or dining directly from your couch. Two drawers, two large charming removeable baskets and under-top storage elevate its appeal. Plus, four rotating casters let you move the table around the room with ease. The Oliver Lift-Top Cocktail Table centers a room, offering both style and functionality in one elegant package.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Expertly crafted of acacia veneers, Asian hardwoods solids and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Styling details include two removable baskets, two working drawers, waterfall edge, bun foot, plank tops and picture frame ends | Yes |
| Convenient lift-top offers easy accessibility for working or dining with under-top concealed storage for remotes or other living area essentials | Yes |
| Cocktail Table has four rotating casters so that it can be easily moved around the room to accommodate different seating arrangements or to create more space when needed | Yes |
| Two removable baskets offer convenient moveable storage in a charming rustic aesthetic | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step burnished chestnut finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| The two bottom drawers are solidly built with English dovetail construction and side-mounted ball-bearing metal drawer glides for whisper smooth operation | Yes |
| Wire-brushing and wood scoring add a distressed look, enhancing the charm of the piece with a vintage-inspired appeal | Yes |
| Burnished brass-toned knobs add a touch of color to the front of the piece | Yes |
| Product Size | 50 x 28 x 19.50 in |
| Dimensions | 28 × 50 × 19.5 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Oliver |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Oliver, Sofa Table
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Dakota Round Coffee Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Zurich Coffee Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Allan Round Coffee Table
Atlas Coffee Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Balam Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.