Padula Coffee
The Padula Cocktail Table exudes modern sophistication with its minimalist design and clean lines. Crafted from solid wood and mango veneers in a sleek matte black finish, this end table adds a touch of elegance to any space. Its matte black surface complements its sturdy construction, making it a stylish and functional addition to any space.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Dusty Black |
| Material | Mango Veneers |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Padula |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Square |
| Shipping Weight | 77.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Exudes modern sophistication | Yes |
| Matte black finish for a refined sense of style | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| No assembly required | Yes |
| Look for other items in the Padula collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 14 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Padula |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Padula Brown Oak Large End Table
Padula Console Table
Padula Large End Table
Padula Square End Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Amner Coffee Table
Santa Fe Coffee Table
Darlington Cocktail Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Atlas Coffee Table
Allan Round Coffee Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Balam Cocktail Table
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.