Padula Console Table
The Padula Console Table exudes modern sophistication with its minimalist design and clean lines. Crafted from solid wood and mango veneers in a sleek matte black finish, this table adds a touch of elegance to any space. Its sturdy construction and matte black surface make it both stylish and functional, while its double pillar base adds an extra element of interest to its design. Perfect for bringing modern charm to any space.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Dusty Black |
| Material | Mango Veneers |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Padula |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 83.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Exudes modern sophistication | Yes |
| Matte black finish for a refined sense of style | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Padula collection | Yes |
| No assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Padula |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Padula Square End Table
Padula Coffee
Padula Large End Table
Padula Brown Oak Large End Table
7781 Blackburn Console
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Acosta Console Table
Gavin Console
Oslo Console Table
Adrian Console Table
Deen Console Table
Stratton Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Natural Parota 3 Drawer 4 Glass Door Console
Linea Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.