Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Cocktail Table is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents at the joints, the table is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer. Finished on all sides, the table has two self-closing drawers, lower stretchers on all sides and is accented by textured, pewter-colored “T” pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rectangle shapeTwo self-closing drawersFinished on all sidesRope accentsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Hardware: Soft pewter “T” pu | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-80210-99 |
| Carton Height | 22.75 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 123.64 |
| Carton Width | 62.00 |
| Depth | 28.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 25.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 57 |
| Distressing | No |
| Drawer Dimensions | 25.75W x 15.5D x 2H |
| Drawer Handle Finish | Soft pewter |
| Drawer Handle Material | Metal alloy |
| Height | 18.50 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 59.00 |
| Weight | 82.28 |
| Image Role Data | {“6950_10446_80210_413_80_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 1″],”6950_80210_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80210_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3/4 A |
| Weight | 82.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 59 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Landscape Mirror
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Raffia End Table
Retreat Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat Round Cocktail Table
Retreat Entertainment Credenza
Brooklyn Cocktail Table
Amner Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Balam Cocktail Table
Darsa Cocktail Table
Dakota Round Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.